09:00 - 17:00 Saatleri Arası (Pazartesi hariç)
Hasta Sandalyeleri

HASTA SANDALYELERİ/TEKERLEKLİ SANDALYELER

Dünya üzerinde birçok insan tekerlekli sandalye ile hayatını devam ettirmektedir. Her yıl birçok insan motor becerilerinin kaybı nedeniyle, tekerlekli sandalyeye bağımlı bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Tekerlekli bir ulaşım aracının en eski kayıtlara Antik Yunan uygarlığına ait M.Ö. 525 yılına ait bir vazoda resmedilen çizimde ve Çin'deki 6. yüzyıla ait bir taş oymasında rastlanmıştır.

İlk özel tekerlekli sandalye diyebileceğimiz hasta sandalyesi 1595'te İsmi bilinmeyen bir mucit tarafından İspanya Kralı II. Phillip için yapıldı. Kral yaşamının sonlarında gut hastasıydı ve bir hareket desteğine ihtiyacı vardı.

1800’lerde, günümüz tasarımlarına daha çok benzeyen ilk tekerlekli sandalyeler geliştirildi. 1869’da arkada büyük tekerlekleri olan sandalyenin patenti alındı. Tekerlekli sandalyeler daha az hacimli hale gelmeye başlamıştı.1800'lerin sonlarında, tekerlekli sandalyeler ve banyo sandalyeleri, yardımsız hareket etmekte zorlanan insanlar için bir ulaşım şekli olarak kullanılmaya başladı. Onları hareket ettirmek için yalnızca bir kişiye ihtiyaç duyma avantajına sahiptiler ayrıca daha kompakt ve verimliydiler.19. yüzyılın son yarısında tekerlekli sandalyelerde birçok iyileştirme yapıldı. 1869 yılında patenti alınan tekerlekli sandalye, arka itme tekerlekleri ve küçük ön tekerlekleri olan bir modeldi. 1867'den 1875'e kadar, mucitler, metal jantlarda bisikletlerde kullanılanlara benzer yeni içi boş lastik tekerlekler eklediler. 1881'de ilave kendinden tahrikli itme jantları icat edildi.