09:00 - 17:00 Saatleri Arası (Pazartesi hariç)
Müze Hakkında

Müze binası 1926 yılında TCDD Lokomotif Bakım Onarım Atölyesi olarak Samsun-Sivas Demiryolu hattının Erken Cumhuriyet Dönemi yapılarından olup Samsun kent merkezinde kalan birkaç yapılardan biridir. Yapı, 2019 yılında Samsun Valiliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi , Samsun Büyük Şehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA),Samsun İl Sağlık Müdürlüğü , Samsun İl Kültür Müdürlüğü ve Samsun Medikal İnovasyon Kümesi Derneği’nin (MEDİKÜM) iş birliğinde ‘’ Samsun Cerrahi El Aletleri Ve Sağlık Müzesi” olarak projelenmiştir. İşletmesi ise Samsun Medikal İnovasyon Kümesi Derneği’ne ( MEDİKÜM ) devredilmiştir.‘’ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ‘’ Hasta Bakım Ve Hareket Destek ‘’ konulu açılışı ile ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Müzede sergilenen eserler genellikle 18. Ve 19. Yüzyıla aittir. Müzenin girişinde 18. Yüzyıla ait Hasta Sandalyeleri, Protez-Ortezler bulunmaktadır. Orta Aks ta yer alan eserler 19. Yüzyıl’a ait Ahşap Oda Sandalyesi, Komodin Lazımlık, Boşaltma Kapları,1900 yılına ait Termoforlar, 1920’lerde kullanılan Hijyenik Vajinal Şırıngalar, Baston ve Koltuk Değnekleri, Tartılar, Hasta Sandalyeleri, Masaj Aletleri Sırt Kaşıyıcıları, 19. Yüzyıla ait Mor Işın Makineleri Protez- Ortezler, Fıtık Bağları ve 1800’lerden kalma sedyeler bulunmaktadır. Salon 1 Genel Cerrahi Sergi Salonu olarak bilinmektedir. İçerisinde 1900’e ait Otoklav Sterilizasyon Makineleri, Cerrahi Kesici Aletler, Kadın Doğumda Kullanılan Cerrahi Aletler bulunmaktadır. Salon 2 ‘de Dişçi Aletleri, Göz Muayenesi Seti bulunmaktadır. Salon 3 ‘te Resim Sergisi yer almaktadır. Salon 4 ise Samsun Medikal İnovasyon Kümesi Derneğinde (MEDİKÜM) yer alan üye firmaların üretimini yaptıkları cerrahi el aletleri bulunmaktadır. Müzenin 2.katında ise tüm özel ve resmi kurumların Toplantı, Seminer ve Kokteyllerini düzenleyebilecekleri 180m2 salonu bulunmaktadır.

Yaşayan bir müze anlayışına uygun; sağlık ile ilgili özel gün ve hafta etkinlikleri, atölye çalışmaları, sağlık okuryazarlığına yönelik faaliyetler yapılması, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin ve sağlık endüstrisinin ulusal ve uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak tematik sergiler ve etkinliklerde zenginleştirilmiş bir müze olarak hizmetinizdedir.